sowie

Historia górnictwa, kopalnie węgla, górnictwo w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2009-01-26 09:35

Ostatni komentarz: ludzie uwaqżajcie na ta firme
dodany: 2009.04.05 20:33:35
przez: perla
czytaj więcej
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2021
2021-12-13 14:24

W pierwszy weekend grudnia odbył się w Starej Kopalni w Wałbrzychu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2021. Była to już siódma edycja festiwalu, którego głównym celem jest celebrowanie górniczych tradycji Wałbrzycha i regionu oraz przybliżenie uczestnikom historii górnictwa.


Jak informowaliśmy tydzień temu na łamach Tygodnika 30 minut tegoroczna Barbórka rozpoczęła się już 3 grudnia od Szychty Szkolnej. Wydarzenie było skierowane do uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, instytucja postanowiła zmienić formułę na wydarzenie on-line. Natomiast 4 grudnia rozpoczęły się uroczyste obchody dnia Świętej Barbary, patronki górników. O godzinie 12.00 odbyła się msza święta w Kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie ulicami miasta przeszła Parada Górnicza z udziałem stowarzyszeń górniczych, orkiestry, władz miasta, uczniów szkół wałbrzyskich, mieszkańców i zaproszonych gości z miast partnerskich. Parada zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Natomiast wieczorem Stara Kopalnia zaprosiła górników i mieszkańców na Wieczór Górniczy. W weekendowe dni odbyły się specjalne edycje nocnego zwiedzania z pracami górniczymi. Warto wspomnieć, że ostatnim wydarzeniem w ramach Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka była Szychta Rodzinna. W kopalnianej kuźni przygotowane były stanowiska m.in. tworzenia własnego czako, questing rodzinny dotyczący górnictwa, stanowiska: archeologii, geologii oraz ceramiki. Po zaliczeniu wszystkich zadań uczestnicy otrzymywali nagrody za ukończenie szychty.Autor: 30minut.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: