W pierwszy weekend grudnia odbył się w Starej Kopalni w Wałbrzychu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2021. Była to już siódma edycja festiwalu, którego głównym celem jest celebrowanie górniczych tradycji Wałbrzycha i regionu oraz przybliżenie uczestnikom historii górnictwa.
Jak informowaliśmy tydzień temu na łamach Tygodnika 30 minut tegoroczna Barbórka rozpoczęła się już 3 grudnia od Szychty Szkolnej. Wydarzenie było skierowane do uczniów wałbrzyskich szkół podstawowych. Ze względu na obowiązujące obostrzenia, instytucja postanowiła zmienić formułę na wydarzenie on-line. Natomiast 4 grudnia rozpoczęły się uroczyste obchody dnia Świętej Barbary, patronki górników. O godzinie 12.00 odbyła się msza święta w Kościele pw. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Następnie ulicami miasta przeszła Parada Górnicza z udziałem stowarzyszeń górniczych, orkiestry, władz miasta, uczniów szkół wałbrzyskich, mieszkańców i zaproszonych gości z miast partnerskich. Parada zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Natomiast wieczorem Stara Kopalnia zaprosiła górników i mieszkańców na Wieczór Górniczy. W weekendowe dni odbyły się specjalne edycje nocnego zwiedzania z pracami górniczymi. Warto wspomnieć, że ostatnim wydarzeniem w ramach Festiwalu Tradycji Górniczych Barbórka była Szychta Rodzinna. W kopalnianej kuźni przygotowane były stanowiska m.in. tworzenia własnego czako, questing rodzinny dotyczący górnictwa, stanowiska: archeologii, geologii oraz ceramiki. Po zaliczeniu wszystkich zadań uczestnicy otrzymywali nagrody za ukończenie szychty.
Przed II Wojną Światową dobrze prosperowała kopalnia Wacław w Miłkowie, powiecie kłodzkim, która należała do najnowocześniejszych kopalń w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym. Po pamiętnym wypadku w 1931 roku, podczas którego zginęło 151 górników, kopalnia w niedługim czasie zakończyła swoją działalność. Z powodu długów ograniczyła wydobycie złóż o70%, co spowodowało minimalny zysk. Nierentowność kopalni doprowadziła do jej zamknięcia, w konsekwencji którego została zalana wodą. W Nowej Rudzie węgiel eksploatowany był do lat dziewięćdziesiątych XX stulecia. Po tym okresie powiat kłodzki podobnie, jak wałbrzyski stracił swoją pozycję w województwie dolnośląskim. W listopadzie 2013 roku wysunięto propozycję otwarcia kopalni węgla koksującego w okolicach Nowej Rudy.
czytaj więcejOd XVI wieku na obszarze wiejskim Biały Kamień istniały kopalnie, nieposiadające nazwy własnej. Ze względu na ustanowione prawo górnicze z 1769 roku wszystkie kopalnie musiały zostać oznakowane. W związku z wydanym prawem kopalnia na terenie Białego Kamienia otrzymała nazwę Fuchs, którą posiadała do 1945 roku. Powstała ona w wyniku połączenia 15 małych kopalń. W latach I Wojny Światowej eksploatowano węgiel na II, III i IV poziomie wydobywczym. W tym czasie ukończono wcześniej podjęte prace inwestycyjne, które związane były z rozbudową urządzeń wyciągowych. Poprawione zostały między innymi warunki higieniczno-sanitarne pracowników górnictwa i uległ pogłębieniu szyb Ida. Po wojnie wprowadzono ośmiogodzinny dzień pracy w systemie trzyzmianowym. Kiedy w tym czasie kopalnia została przejęta przez administrację polską, przybrała nazwę Julia, gdzie we wrześniu 1945 roku zatrudnionych tam było 56 Polaków.
czytaj więcej
Wałbrzych znany był wcześniej, jako znakomicie się rozwijające Zagłębie Węglowe, które tętniło życiem. W górnictwie zatrudnienie znalazło ponad 20 tysięcy osób. Każdego roku 4 grudnia obchodzone było święto Barburki. W Wałbrzychu już od godziny szóstej rano rozpoczynały przemarsz górnicze orkiestry, które grały skoczne marsze. Tego wyjątkowego dnia zasłużeni pracownicy górnictwa otrzymywali odznaczenia państwowe i resortowe, a w godzinach popołudniowych górnicy balowali do rana. Miasto było bogate, a Wałbrzyszanie nie byli pozbawieni pracy. W 1990 roku Wałbrzych liczył 140 tysięcy mieszkańców, gdzie tylko w samym przemyśle górniczym zatrudnionych było ponad 20 tysięcy osób. W kopalni Wałbrzych pracę znalazło 6 tysięcy ludzi, w Kopalni Victoria pracowało 5.5 tysiąca, a w kopalni Thorez 5 tysięcy.
Ryszard Grzybowski był profesjonalistom, prezesem klubów sportowych i zasłużonym dyrektorem kopalni Victoria. Urodził się 30 czerwca 1934 roku we Francji, gdzie z rodziną po II Wojnie Światowej zamieszkał na Dolnym Śląsku w Jugowie. Do szkoły podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego uczęszczał w Nowej Rudzie.
czytaj więcej
Kosztowała ponad 200 milionów złotych. To jedna z najnowocześniejszych oczyszczani gazu koksowniczego w Polsce. Inwestycja realizowana była w ramach projektu „Budowa układu oczyszczania gazu koksowniczego z NH3 i H2S w koksowni w Wałbrzychu”. Powstanie oczyszczalni dofinansowane zostało kwotą 20 milionów złotych ze środków unijnych. W ramach prac przeprowadzona została kompleksowa modernizacja wydziału węglopochodnych, a w konsekwencji budowa nowoczesnej instalacji chłodzenia oraz oczyszczania gazu koksowniczego z siarkowodoru i amoniaku. - Jesteśmy świadkami ambitnego programu rozwoju, programu, który pozwoli utrzymać nam konkurencyjność przez wiele lat i pomnoży sukcesy Victorii. Serdecznie dziękuję za sprzyjającą rozwojowi naszego zakładu politykę właścicielską. Za politykę, która sprzyja dalszemu rozwojowi i umacnianiu pozycji rynkowej Koksowni, a w rezultacie pozycji rynkowej całej grupy kapitałowej – mówił zadowolony Fryderyk Krukowski, prezes zarządu WZK „Victoria” S.A Inwestycja zapewnia koksowni wieloletnie funkcjonowanie zgodne ze światowymi standardami techniczno-technologicznymi oraz pozwoli spełnić restrykcyjne wymogi prawa ekologicznego.