Wałbrzych znany był wcześniej, jako znakomicie się rozwijające Zagłębie Węglowe, które tętniło życiem. W górnictwie zatrudnienie znalazło ponad 20 tysięcy osób. Każdego roku 4 grudnia obchodzone było święto Barburki. W Wałbrzychu już od godziny szóstej rano rozpoczynały przemarsz górnicze orkiestry, które grały skoczne marsze. Tego wyjątkowego dnia zasłużeni pracownicy górnictwa otrzymywali odznaczenia państwowe i resortowe, a w godzinach popołudniowych górnicy balowali do rana. Miasto było bogate, a Wałbrzyszanie nie byli pozbawieni pracy. W 1990 roku Wałbrzych liczył 140 tysięcy mieszkańców, gdzie tylko w samym przemyśle górniczym zatrudnionych było ponad 20 tysięcy osób. W kopalni Wałbrzych pracę znalazło 6 tysięcy ludzi, w Kopalni Victoria pracowało 5.5 tysiąca, a w kopalni Thorez 5 tysięcy.
Natomiast kilka tysięcy osób zatrudnionych było przez firmy świadczące usługi na rzecz górnictwa. Za największe tego rodzaju zakłady uważano: Przedsiębiorstwo Robót Górniczych i Dolnośląskie Zakłady Urządzeń Górniczych. Kiedy w 1990 roku podjęto decyzję o likwidacji Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego to wszystko zaczęło się zmieniać w błyskawicznym tempie. W ciągu ośmiu lat zamknięto wałbrzyskie kopalnie. Nie została także otwarta nowoczesna kopalnia Kopernik, która mogła przynosić zyski ponad sto lat. Górnicy zostali pozbawieni pracy. Rozwiązaniem w tej sytuacji miała być powstająca w tym czasie Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna. Jednak nie była w stanie zapobiec rosnącemu bezrobociu, ponieważ zakłady tam powstające nie posiadały tak dużej ilości miejsc pracy. Znaczna część mieszkańców wyemigrowała za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia lub znalazła pracę na Górnym Śląsku. Wszystko zostało w krótkim czasie zniszczone łącznie ze szkolnictwem górniczym, co tworzono ponad pięćset lat. Według badań geologicznych Wałbrzych i jego okolice bogate są w złoża najwyższej klasy węgla antracytowego. Zdaniem wielu ekspertów podjęta decyzja o likwidacji kopalń była pochopna i niepotrzebna. Obecnie Wałbrzych jest jednym z najbiedniejszych miast w Polsce, gdzie bezrobocie jest coraz większe.
W pierwszy weekend grudnia odbył się w Starej Kopalni w Wałbrzychu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2021. Była to już siódma edycja festiwalu, którego głównym celem jest celebrowanie górniczych tradycji Wałbrzycha i regionu oraz przybliżenie uczestnikom historii górnictwa.
czytaj więcejZapraszamy w szczególności tych z Państwa, którzy swoją siedzibę mają na terenie subregionu wałbrzyskiego na spotkanie organizowane przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja, które odbędzie się 27 lipca 2020r. w Starej Kopalni - Wałbrzych (godz. rozpoczęcia spotkania: 10.30).
Spotkanie zorganizowane zostało w związku z koniecznością przygotowania na szczeblu regionalnym Terytorialnego Planu Transformacji oraz listy projektów możliwych do sfinansowania w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w subregionie wałbrzyskim.
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka to rodzinne święto, celebrujące górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha. Pierwsze dni grudnia to czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania naszej przeszłości, a także świetnej zabawy. W roku 2018 program wygląda następująco:
czytaj więcejWydobycie węgla w Nowej Rudzie zakończono z tych samych powodów co w Wałbrzychu i całym zagłębiu - miało to być nieopłacalne. Od kilku lat Andrzej Zibrow przekonuje, że z użyciem nowych technologii można uruchomić na nowo przemysł górniczy, który będzie przynosił zyski.
Jest tu specyficzny typ węgla - koksujący. W oparciu o wykaz surowców krytycznych Unii Europejskiej jest on strategoczny dla rozwoju przemysłu metalurgicznego. Ten węgiel kosztuje dziś ponad 200 dolarów za tonę. Przy tym węgiel energetyczny jest o połowę tańszy. Te gatunki, które tu mamy są bardzo poszukiwane i niezbędne w przemyśle do wytopu stali - twierdzi Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding Sp. z o.o.
XVII Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych, organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach, zgromadził uczestników z kilkunastu szkół specjalnych m. in. z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Nowej Rudy, Świdnicy i oczywiście Świebodzic.
Hasłem przewodnim tej edycji konkursu był cytat: "Górnik świdrem węgiel kopie…". I do tego tematu dobrze przygotowali się uczestnicy, wybierając wiersze o tematyce związanej z górnictwem.
Konkurs odbył się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach i był objęty Honorowym Patronatem Małżonki Burmistrza Świebodzic - Teresy Kożuchowicz.