Kosztowała ponad 200 milionów złotych. To jedna z najnowocześniejszych oczyszczani gazu koksowniczego w Polsce. Inwestycja realizowana była w ramach projektu „Budowa układu oczyszczania gazu koksowniczego z NH3 i H2S w koksowni w Wałbrzychu”. Powstanie oczyszczalni dofinansowane zostało kwotą 20 milionów złotych ze środków unijnych. W ramach prac przeprowadzona została kompleksowa modernizacja wydziału węglopochodnych, a w konsekwencji budowa nowoczesnej instalacji chłodzenia oraz oczyszczania gazu koksowniczego z siarkowodoru i amoniaku. - Jesteśmy świadkami ambitnego programu rozwoju, programu, który pozwoli utrzymać nam konkurencyjność przez wiele lat i pomnoży sukcesy Victorii. Serdecznie dziękuję za sprzyjającą rozwojowi naszego zakładu politykę właścicielską. Za politykę, która sprzyja dalszemu rozwojowi i umacnianiu pozycji rynkowej Koksowni, a w rezultacie pozycji rynkowej całej grupy kapitałowej – mówił zadowolony Fryderyk Krukowski, prezes zarządu WZK „Victoria” S.A Inwestycja zapewnia koksowni wieloletnie funkcjonowanie zgodne ze światowymi standardami techniczno-technologicznymi oraz pozwoli spełnić restrykcyjne wymogi prawa ekologicznego.
Cały układ technologiczny został zhermetyzowany i zautomatyzowany. Instalacja oczyszczania gazu koksowniczego z amoniaku i siarkowodoru wraz z ekologiczną ich utylizacją jest bezodpadowa, bezściekowa i w pełni skomputeryzowana. . - Dziś jako Grupa Kapitałowa, możemy czuć satysfakcję z tego, że Victoria dołączyła do Grupy Kapitałowej JSW, że się rozwija i możemy uroczyście uruchomić kolejną instalację… Nasz cel, cel Jastrzębskiej Grupy Kapitałowej, to zrównoważony rozwój przemysłu z poszanowaniem środowiska a wałbrzyska inwestycja doskonale wpisuje się w tę strategię… To szczególna chwila, także dlatego, że w obecnych czasach- trudnych gospodarczo-niewiele inwestycji tego typu realizowanych jest z powodzeniem. Tu w Victorii, kierownictwo wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych znalazło odwagę do jej przeprowadzenia… Miło jest mieć tak piękną spółkę córkę w swojej grupie – powiedział podczas uroczystego otwarcia Jarosław
źródło: 30minut
W pierwszy weekend grudnia odbył się w Starej Kopalni w Wałbrzychu Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka 2021. Była to już siódma edycja festiwalu, którego głównym celem jest celebrowanie górniczych tradycji Wałbrzycha i regionu oraz przybliżenie uczestnikom historii górnictwa.
czytaj więcejZapraszamy w szczególności tych z Państwa, którzy swoją siedzibę mają na terenie subregionu wałbrzyskiego na spotkanie organizowane przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja, które odbędzie się 27 lipca 2020r. w Starej Kopalni - Wałbrzych (godz. rozpoczęcia spotkania: 10.30).
Spotkanie zorganizowane zostało w związku z koniecznością przygotowania na szczeblu regionalnym Terytorialnego Planu Transformacji oraz listy projektów możliwych do sfinansowania w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w subregionie wałbrzyskim.
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka to rodzinne święto, celebrujące górnicze tradycje Wałbrzycha i regionu. Kilkudniowe obchody umożliwią szerokiej i różnorodnej publiczności poznanie wielowiekowego dziedzictwa Wałbrzycha. Pierwsze dni grudnia to czas celebracji historii, moment zdobywania unikatowej wiedzy, odkrywania naszej przeszłości, a także świetnej zabawy. W roku 2018 program wygląda następująco:
czytaj więcejWydobycie węgla w Nowej Rudzie zakończono z tych samych powodów co w Wałbrzychu i całym zagłębiu - miało to być nieopłacalne. Od kilku lat Andrzej Zibrow przekonuje, że z użyciem nowych technologii można uruchomić na nowo przemysł górniczy, który będzie przynosił zyski.
Jest tu specyficzny typ węgla - koksujący. W oparciu o wykaz surowców krytycznych Unii Europejskiej jest on strategoczny dla rozwoju przemysłu metalurgicznego. Ten węgiel kosztuje dziś ponad 200 dolarów za tonę. Przy tym węgiel energetyczny jest o połowę tańszy. Te gatunki, które tu mamy są bardzo poszukiwane i niezbędne w przemyśle do wytopu stali - twierdzi Andrzej Zibrow, dyrektor generalny Coal Holding Sp. z o.o.
XVII Regionalny Konkurs Recytatorski Placówek Specjalnych i Integracyjnych, organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Świebodzicach, zgromadził uczestników z kilkunastu szkół specjalnych m. in. z Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Nowej Rudy, Świdnicy i oczywiście Świebodzic.
Hasłem przewodnim tej edycji konkursu był cytat: "Górnik świdrem węgiel kopie…". I do tego tematu dobrze przygotowali się uczestnicy, wybierając wiersze o tematyce związanej z górnictwem.
Konkurs odbył się w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach i był objęty Honorowym Patronatem Małżonki Burmistrza Świebodzic - Teresy Kożuchowicz.